Річниця польоту Білки та Стрілки


19 серпня 1960 року вперше на Землю з космосу повернулися тварини – собаки Білка та Стрілка. Вони здійснили 25-годинний політ, в ході якого вчені отримували дані вимірювання різних фізіологічних параметрів і стежили за поведінкою тварин через телекамеру. Разом з ними летіли 2 щури, 40 мишей, комахи, мікроби, різні рослини.

До польоту Білку звали Вільна, а Стрілку Крапля – такі клички записані в робочих зошитах біологів, які з ними працювали. Чому потім змінили клички, незрозуміло.

Відбір собак до польоту проводився за особливою методикою. Вони мали бути низькорослими, вагою менше 6 кг., світлого забарвлення для кращого спостереження на екрані. У цей загін космонавтів брали тільки дівчаток, тому що для них простіше було зробити собачий туалет. І вони мали бути симпатичними, щоб потім гарніше виглядати на фотографіях.

Перед польотом собак кілька місяців тренували – до 8 діб поспіль тримали в замкнутих контейнерах, які імітували капсулу космічного корабля, привчали до космічного желе замість звичайної їжі та дресирували реакції на подразники.

Перша з космічних собак Лайка загинула на орбіті від перегріву в 1957 році. У липні 1960-го в результаті вибуху ракети на старті загинули собаки Лисичка і Чайка. Білка та Стрілка повернулися здоровими і дожили до глибокої старості. Потім СРСР ще 4 рази відправляв собак в космос, з них останні 2 успішно.

Кажуть, що Гагарін після приземлення пожартував: “Не розумію, хто я — перша людина у космосі чи останній собака”.

До цього моменту в США 28 травня 1959 року літали шимпанзе Ейбл і Бейкер, але їх політ був суборбітальний.