Планети

Лютий 2017

 

МеркурійМеркурій переміщується в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Стрільця, 6 лютого переходячи в сузір’я Козерога, а 24 лютого – до сузір’я Водолія. Планета знаходиться на ранковому небі, але умови видимості для середніх і північних широт несприятливі. Планету можна спостерігати на фоні ранкової зорі. Елонгація Меркурія за місяць зменшується з 20 до 7 градусів, і він зникає в променях західного Сонця навіть для південних широт. Відомий діаметр швидкої планети протягом місяця становить близько 5 кутових секунд при зростаючому блиску від -0,2m до -1,0m. Фаза збільшується від 0,8 до 1, тобто Меркурій при спостереженні в телескоп має вигляд диска. У травні 2016 року Меркурій пройшов по диску Сонця, а наступне проходження відбудеться 11 листопада 2019 року.

 

ВенераВенера рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Риб, де проведе весь описуваний період. Вечірня Зірка спостерігається в сутінковий час близько 4 годин, але завдяки великій яскравості (- 4,7m) і віддалення від Сонця її можна спостерігати неозброєним оком навіть в полудень. Слід зазначити, що спостереження Венери в денний час в телескоп мають кращу ефективність, ніж після заходу Сонця, тому що відсутній фактор засліплення через яскравість нашої небесної сусідки. Кутова відстань планети зменшується за місяць від 45 до 33 градусів, видимий діаметр збільшується від 31 “до 47”, а фаза зменшується від 0,40 до 0,17. Це означає, що в телескоп спостерігається серп, який зменшується по товщині з одночасним збільшенням видимого діаметра планети і подовженням її «рогів». До кінця місяця Венера буде перевершувати за видимим розміром всі інші планети Сонячної системи.

 

МарсМарс переміщується в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Риб (недалеко від Венери), 27 лютого зближуючись з Ураном до півградуса. Планета спостерігається у вечірній час над південно-західним горизонтом близько чотирьох годин. Блиск планети знижується від + 1,1m до + 1,3m, а видимий діаметр зменшується від 5,1 “до 4,6”. Марс поступово віддаляється від Землі, а можливість побачити планету поблизу протистояння з’явиться лише наступного року. Деталі на поверхні планети (великі) візуально можна спостерігати в інструмент з діаметром об’єктива від 80 мм, і, крім цього, фотографічним способом з подальшою обробкою на комп’ютері.

 

ЮпітерЮпітер переміщується в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Діви (поблизу Спіки), 6 лютого змінюючи рух на зворотній. Газовий гігант спостерігається на нічному і ранковому небі, збільшуючи тривалість видимості майже до дев’яти годин до кінця описуваного періоду. Кутовий діаметр найбільшої планети Сонячної системи збільшується від 38,9 “до 42,0” при блиску яскравіше -2m. Диск планети помітний навіть у бінокль, а в невеликий телескоп на поверхні видно смуги і інші деталі. Чотири великих супутники видно вже в бінокль, а в телескопи середньої сили в умовах доброї видимості можна спостерігати тіні від супутників на диску планети.

 

СатурнСатурн переміщується в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Змієносця, в кінці місяця переходячи в сузір’я Стрільця. Окільцьовану планету можна знайти на ранковому небі над південно-східним горизонтом, а до кінця місяця її видимість збільшиться майже до трьох годин. Блиск планети становить близько + 0,5m при видимому діаметрі близько 16″. У невеликий телескоп можна спостерігати кільце і супутник Титан, а також деякі інші найбільш яскраві супутники. Видимі розміри кільця планети становлять в середньому 40х16″ при нахилі до спостерігача 27 градусів (широке розкриття кільця).

 

УранУран (5,9m, 3,4) переміщується в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Риб (поблизу зірки дзета Psc 5,2m). Планету можна спостерігати вечорами в південно-західній частині неба. Уран, який обертається «на боці», легко знаходиться за допомогою бінокля і пошукових карт, а розгледіти диск Урану допоможе телескоп від 80 мм в діаметрі зі збільшенням понад 80 крат і прозоре небо. Неозброєним оком планету можна побачити в періоди молодиків на темному чистому небі, і така можливість буде на початку і в кінці місяця. Супутники Урана мають блиск слабкіше 13m.

 

НептунНептун (7,9m, 2,3) рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Водолія поблизу зірки лямбда Aqr (3,7m). Планета видно на вечірньому небі, але її видимість закінчується в другій половині місяця. Для пошуків планети знадобиться бінокль і зоряні карти, а диск помітний в телескоп від 100 мм в діаметрі зі збільшенням понад 100 крат (при прозорому небі). Триває серія покриттів Нептуна Місяцем (чергове покриття 26 лютого). Нептун можна сфотографувати найпростішим фотоапаратом (навіть нерухомим) з витримкою близько 10 секунд. Супутники Нептуна мають блиск слабкіше 13m.

 

Карликова планета Плутон або плутоїд (+ 14m) знаходиться в сузір’ї Стрільця біля кордону з сузір’ям Змії і Щита (поблизу M25) на відстані 32,29 а.о. від Землі. Для візуальних спостережень Плутона необхідний телескоп з діаметром об’єктива від 250 мм і прозоре небо. До планети направляється апарат “Нові Горизонти”.

 

З комет, видимих в лютому з території нашої країни, розрахунковий блиск близько 12m і яскравіше матимуть чотири комети: Енке, Johnson (C / 2015 V2), P / Honda-Mrkos-Pajdusakova (45P) і P / Tuttle-Giacobini-Kresak (41P). Комета Енке при в максимумі розрахункового блиску яскравіше 6m рухається по сузір’ю Риб, комета P / Honda-Mrkos-Pajdusakova (45P) за місяць піде шляхом від сузір’я Орла до сузір’я Лева. Блиск комети в першу половину місяця становить близько 8m. Небесна мандрівниця Johnson (C / 2015 V2) зміщується на схід по сузір’ях Волопаса і Геркулеса, маючи розрахунковий блиск близько 10m. P / TuttleGiacobini-Kresak (41P) при максимумі розрахункового блиску 10m (в кінці місяця) рухається на північ біля кордону сузір’їв Рака і Лева.

 

Серед астероїдів найяскравішими в лютому будуть Веста (6,5m), що знаходиться поблизу протистояння, а також Церера, Метида, Ірена, Евномія і Амфітріта з максимальним блиском близько 9m. Веста рухається по сузір’ю Близнюків, Церера – по сузір’ю Риб і Кіта, Метида, Ірена і Амфітріта – по сузір’ю Лева, а Евномія – по сузір’ю Секстанта. Всього в лютому блиск 10m перевищать сім астероїдів.

 

З відносно яскравих долгоперіодіческіх змінних зірок максимуму блиску в цьому місяці за даними AAVSO досягнуто: ST SGR (9,0m) 2 лютого, T LEP (8,3m) 3 лютого, R HER (8,8m) 4 лютого, S AQL (8,9m) 4 лютого, T CEN (5,5m) 6 лютого, RU SGR (7,2m) 7 лютого, S PYX (9,0m) 13 лютого, X AUR (8,6m) 14 лютого, R GEM (7,1m) 14 лютого, Z PEG (8,4m) 21 лютого, W AND (7,4m) 20 лютого, R AQL (6,1m) 20 лютого, OMI CET (3,4m) 23 лютого, U AUR (8,5m) 23 лютого, U PER (8,1m) 24 лютого, R VIR (6,9m) 26 лютого, RU SCO (9,0m) 27 лютого.

 

Серед основних метеорних потоків  8 лютого в максимумі дії будуть альфа-Центауріди (ZHR = 6) із сузір’я Центавра. Слід мати на увазі, що це – південний потік зі схиленням радіанта -59 градусів.

 

за матеріалами: http://astronet.ru/