Планети

Жовтень 2017

  МеркурійМеркурій  переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Діви, 22 жовтня переходячи в сузір'я Терезів. Планету не видно практично весь місяць, тому що знаходиться вона поблизу верхнього з'єднання з Сонцем, яке відбудеться 8 жовтня. До цього часу Меркурій знаходиться на ранковому небі, потім починається вечірня видимість, а до кінця описуваного періоду планета досягає елонгації у 14 градусів. Але ця вечірня видимість сприятлива лише для південних широт. Видимий діаметр Меркурія протягом місяця дотримується значення близько 5 кутових секунд при блиску від -1,5m до -0,5m. Фаза має значення близько 0,95, тобто Меркурій (при спостереженні в телескоп) являє собою крихітний диск без деталей. У травні 2016 року Меркурій пройшов по диску Сонця, а наступне проходження відбудеться 11 листопада 2019 року.
  ВенераВенера  рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Лева, а 9 жовтня переходить в сузір'я Діви, де проведе залишок описуваного періоду, в кінці місяця зближуючись до 4 градусів із зіркою Спіка. Спостерігати її можна вранці над південно-східним горизонтом близько двох годин. Ранкова Зірка поступово зменшує кутове видалення на захід від Сонця, і до кінця місяця елонгація Венери зміниться від 25 до 18 градусів. У телескоп планета спостерігається у вигляді невеликого білого диска. Видимий діаметр Венери зменшується від 11,5 "до 10,5", а фаза збільшується від 0,90 до 0,95 при блиску близько -4m.
МарсМарс переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Лева, 12 жовтня переходячи в сузір'я Діви. Планета має ранкову видимість і видно близько двох годин на сутінковому небі. Блиск Марсу має значення + 1,7m, а видимий діаметр - близько 4 ". Планета поступово наближається до Землі, а можливість побачити планету поблизу протистояння з'явиться влітку наступного року. Деталі на поверхні планети (великі) візуально можна спостерігати в інструмент з діаметром об'єктива від 60 мм, і, крім цього, фотографічним способом з подальшою обробкою на комп'ютері.
ЮпітерЮпітер переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Діви поблизу яскравої зірки Спіка цього сузір'я. Газовий гігант непомітний, тому що 26 жовтня проходить з'єднання з Сонцем. На ранковому небі Юпітер з'явиться в листопаді. Кутовий діаметр найбільшої планети Сонячної системи зменшується від 31,0" до 30,6" при блиску близько -1,5m. У періоди видимості диск планети помітний навіть в бінокль, а в невеликий телескоп на поверхні видно смуги і інші деталі. Чотири великих супутника видно вже в бінокль, а в телескоп в умовах хорошої видимості можна спостерігати тіні від супутників на диску планети.
СатурнСатурн переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Змієносця (поблизу зірки тета з блиском 3,2m). Спостерігати окільцьовану планету можна у вечірній час над південно-західним горизонтом (близько двох годин в середніх широтах). Блиск планети дотримується значення + 0,5m при видимому діаметрі близько 16". У невеликий телескоп можна спостерігати кільце і супутник Титан, а також інші найбільш яскраві супутники. Кільця планети нахилені до спостерігача на 27 градусів.
УранУран (5,8m, 3,5") рухається назад по сузір'ю Риб (поблизу зірки омикрон Psc блиск 4,2m), 19 жовтня вступаючи в протистояння з Сонцем. Планету видно всю ніч   більше 10 годин. Уран, обертається «на боці», легко виявляється за допомогою бінокля і пошукових карт, а розгледіти диск Урана допоможе телескоп від 80 мм в діаметрі зі збільшенням понад 80 крат і прозоре небо. Неозброєним оком планету можна побачити в періоди молодиків на темному чистому небі, і така можливість представиться в другій половині місяця. Супутники Урана мають блиск слабкіше 13m.
НептунНептун (7,9m, 2,3 ") рухається назад по сузір'ю Водолія поблизу зірки лямбда Aqr (3,7m), перебуваючи поблизу протистояння з Сонцем. Планету видно всю ніч при тривалості видимості близько 10 годин. Для пошуків планети знадобиться бінокль і зоряні карти Астрономічному календарі на 2017 рік, а диск помітний в телескоп від 100 мм в діаметрі зі збільшенням понад 100 крат (при прозорому небі). Фотографічним шляхом Нептун можна відобразити найпростішим фотоапаратом з витримкою знімка 10 секунд і більше. Супутники Нептуна мають блиск слабкіше 13m.
Карликова планета Плутон або плутоїд (+ 14m) знаходиться в сузір'ї Стрільця біля кордону з сузір'ям Змії і Щита (поблизу M25) на відстані 32,29 а.о. від Землі. Для візуальних спостережень Плутона необхідний телескоп з діаметром об'єктива від 250 мм і прозоре небо. До планети направляється апарат "Нові Горизонти".
З комет, видимих ​​в жовтні з території нашої країни, розрахунковий блиск близько 12m і яскравіше будуть мати, принаймні, три комети: P / Machholz (96P), C / 2017 O1 і PANSTARRS (C / 2015 ER61). Блиск C / 2017 O1 становить близько 9m, а рухається вона в напрямку Полярної зірки по сузір'ях Персея і Жирафа. Небесна мандрівниця PANSTARRS (C / 2015 ER61) блиск слабкіше 12m рухається на захід по сузір'ях Тельця і ​​Овна правіше Плеяд. Комета P / Machholz (96P) за прогнозами має сягнути блиску 4m до кінця місяця.
Серед астероїдів найяскравішими в жовтні будуть Веста (7,8m) і Ірида (6,9m). Веста рухається по сузір'ю Діви, але близько до Сонця, тому її спостереження ускладнені. Ірида переміщається по сузір'ю Овна, наближаючись до свого протистояння з Сонцем (30 жовтня). Всього в жовтні блиск 10m перевищать вісім астероїдів.
З відносно яскравих довгоперіодичних змінних зірок (які видно з території України) максимуму блиску в цьому місяці досягнуть: R Лисички 8,1m - 4 жовтня, R Мікроскопа 9,2m - 5 жовтня, R Гідри 4,5m - 8 жовтня, X Єдинорога 7, 4m - 8 жовтня, R Ворона 7,5m - 11 жовтня, RY Геркулеса 9,0m - 12 жовтня, V Волопаса 7,0m - 16 жовтня, Z Лебедя 8,7m - 16 жовтня, T Жирафа 8,0m - 17 жовтня, T Голуба 7,5m - 23 жовтня, R Гончих Псів 7,7m - 24 жовтня, хі Лебедя 5,2m - 24 жовтня, R Дельфіна 8,3m - 27 жовтня, U Малої Ведмедиці 8,2m - 31 жовтня.
Серед основних метеорних потоків 8 жовтня о 9 годині за всесвітнім часом максимуму дії досягнуть Драконіди (ZHR = 20 - 100). 21 жовтня максимальної інтенсивності досягнуть Оріоніди (ZHR = 15). Місяць в період максимуму першого потоку буде в фазі повні, а другого - в фазі молодика. Тому умови спостережень метеорів першого потоку будуть несприятливі, а другого - сприятливі.

 

за матеріалами: http://astronet.ru/