Планети

Листопад 2017

  МеркурійМеркурій переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Терезів до 5 листопада, переходячи потім в сузір'я Скорпіона, а 11 листопада вступає в сузір'я Змієносця. 27 листопада швидка планета увійде в сузір'я Стрільця і ​​залишиться в ньому до кінця місяця. Планета спостерігається на південно-західному горизонті  на тлі вечірньої зорі. 24 листопада Меркурій досягне вечірньої елонгації (22 градуси), починаючи потім видиме зближення з Сонцем. Відомий діаметр швидкої планети протягом місяця поступово збільшується від 5 до 7,5 кутових секунд при блиску близько -0,3m. Фаза зменшується від 0,9 до 0,45, тобто Меркурій при спостереженні в телескоп являє собою  овал, що перетворюється на напівдиск, а потім на серп. У травні 2016 року Меркурій пройшов по диску Сонця, а наступне проходження відбудеться 11 листопада 2019 року.
  ВенераВенера  рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Діви (на північ від Спіки), а 13 листопада переходить в сузір'я Терезів, де проведе залишок описуваного періоду. Ранкова Зірка поступово зменшує кутову видалення на захід від Сонця від 17 до 10 градусів. Планету видно на ранковому небі біля південно-східного горизонту. У телескоп спостерігається невеликий білий диск без деталей. Видимий діаметр Венери становить трохи більше 10 ", а фаза перевищує 0,95 при блиску близько -4m.
МарсМарс переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Діви, в кінці місяця зближуючись до трьох градусів зі Спікою. Планета спостерігається вранці над південно-східним горизонтом близько трьох годин. Блиск планети дотримується значення + 1,7m, а видимий діаметр збільшується від 3,9 "до 4,3". Марс поступово зближується із Землею, а наступна можливість побачити планету поблизу протистояння з'явиться влітку наступного року. Деталі на поверхні планети (великі) візуально можна спостерігати в інструмент з діаметром об'єктива від 60 мм, і, крім цього, фотографічним способом з подальшою обробкою на комп'ютері.
ЮпітерЮпітер переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Діви, 14 листопада переходячи в сузір'я Терезів. Газовий гігант на початку місяця не видно, а з другого тижні листопада він з'являється на тлі ранкової зорі, швидко збільшуючи тривалість видимості до півтори години до кінця описуваного періоду. Кутовий діаметр найбільшої планети Сонячної системи становить близько 31" при блиску близько -1,7m. Диск планети помітний навіть в бінокль, а в невеликий телескоп на поверхні видно смуги і інші деталі. Чотири великих супутники видно вже в бінокль, а в телескоп в умовах хорошої видимості можна спостерігати тіні від супутників на диску планети.
СатурнСатурн переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Змієносця, 19 листопада переходячи в сузір'я Стрільця. Спостерігати окільцьовану планету можна у вечірній час (близько години) над південно-західним горизонтом. Блиск планети становить + 0,5m при видимому діаметрі, мають значення близько 15,5". У невеликий телескоп можна спостерігати кільце і супутник Титан, а також деякі інші найбільш яскраві супутники. Видимі розміри кільця планети становлять в середньому 40х16" при нахилі до спостерігача 27 градусів.
УранУран (5,9m, 3,4") переміщається назад  сузір'ям Риб поблизу зірки омикрон Psc з блиском 4,2m. Планету видно на нічному небі при тривалості видимості більше 10 годин. Уран, який обертається «на боці», легко виявляється за допомогою бінокля і пошукових карт, а розгледіти диск Урану допоможе телескоп від 80 мм в діаметрі зі збільшенням понад 80 крат і прозоре небо. Неозброєним оком планету можна побачити в періоди молодиків на темному чистому небі, і така можливість буде в середині місяця. Супутники Урана мають блиск слабкіше 13m.
НептунНептун (7,9m, 2,3") рухається назад по сузір'ю Водолія поблизу зірки лямбда Aqr (3,7m), 22 листопада змінюючи рух на прямий. Планету видно на нічному небі середніх широт при тривалості видимості близько 10 годин. Для пошуків планети знадобиться бінокль і зоряні карти, а диск помітний в телескоп від 100 мм в діаметрі зі збільшенням понад 100 крат (при прозорому небі). Фотографічним шляхом Нептун можна відобразити найпростішим фотоапаратом з витримкою знімка 10 секунд і більше. Супутники Нептуна мають блиск слабкіше 13m.
Карликова планета Плутон або плутоїд (+ 14m) знаходиться в сузір'ї Стрільця біля кордону з сузір'ям Змії і Щита (поблизу M25) на відстані 32,29 а.о. від Землі. Для візуальних спостережень Плутона необхідний телескоп з діаметром об'єктива від 250 мм і прозоре небо. До планети направляється апарат "Нові Горизонти".
З комет, видимих ​​в листопаді, розрахунковий блиск близько 12m і яскравіше будуть мати, принаймні, дві комети: P / Machholz (96P), і ASASSN (C / 2017 O1). Перша при блиску близько 5m рухається по сузір'ях Діви і Терезів в десятці градусів на північ від Сонця, але швидко зменшує блиск, тому шанси відшукати її невеликі. Блиск другий комети становить близько 9m. Комета C / 2017 O1 переміщається по сузір'ях Жирафа і Цефея.
Серед астероїдів найяскравішими в листопаді будуть Церера (8,1m) - в сузір'ях Рака і Лева, Паллада (8,2m) - в сузір'ї Печі, Веста (7,9m) - в сузір'ях Діви і Терезів і Ірида (6,9m) - в сузір'ї Овна. Всього в листопаді блиск 10m перевищать вісім астероїдів.
З відносно яскравих довгоперіодичних змінних зірок максимуму блиску в цьому місяці досягнуть: X Орла 8,9m - 1 листопада, T Центавра 5,5m - 5 листопада, U Лебедя 7,2m - 7 листопада, RU Гідри 8,4m - 8 листопада, SX лебедя 9,0m - 8 листопада, X Кита 8,8m - 12 листопада, RS Терезів 7,5m - 13 листопада, RU лебедя 8,0m - 13 листопада, W Північної Корони 8,5m - 15 листопада, W Ліри 7,9m - 15 листопада, R Кита 8,1m - 16 листопада, R Голуба 8,9m - 18 листопада, R Орла 6,1m - 21 листопада, S Орла 8,9m - 24 листопада, RT Стрільця 7,0m - 25 листопада, T Журавля 8,6m - 26 листопада, RT Лебедя 7,3m - 29 листопада.
Серед основних метеорних потоків 12 листопада об 11 годині 00 хвилин за всесвітнім часом максимуму дії досягнутий Північні Тауриди (ZHR = 5) із сузір'я Тельця. 17 листопада в 16 годин 30 хвилин за всесвітнім часом максимальним числом метеорів будуть володіти Леоніди (ZHR = 20). 21 листопада в 17 годин 00 хвилин в максимумі дії виявляться альфа-Моноцеротіди (ZHR = 5 і більше) із сузір'я Єдинорога. Місяць в період максимуму першого потоку близька до останньої чверті, другого потоку - до фази молодика, третього потоку - до фази першої чверті, тому кращими умовами для спостережень будуть володіти Леоніди. З інших основних потоків активні Південні Тауриди із сузір'я Тельця. .

 

за матеріалами: http://astronet.ru/