Планети

 

Листопад 2018

 

МеркурійМеркурій переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Скорпіона, 7 листопада переходячи в сузір’я Змієносця. 17 листопада планета змінить рух на зворотній і 25 листопада знову перейде в сузір’я Скорпіона, де пробуде до 29 листопада, коли вступить в сузір’я Терезів. Меркурій знаходиться на вечірньому небі, але через низьке положення над горизонтом в середніх широтах  має досить посередні умови для спостережень навіть в період максимального видалення до 23 градусів 6 листопада (вечірня елонгація). 27 листопада швидка планета досягне нижнього з’єднання з Сонцем, маючи максимальний видимий діаметр (10″) і мінімальний блиск (6m). На початку місяця видимий діаметр Меркурія має значення близько 5 кутових секунд, а потім починає збільшуватися до нижнього з’єднання. Фаза повільно зменшується від 0,75 до 0. Це означає, що при спостереженні в телескоп Меркурій буде мати вигляд овалу, що перетворюється на напівдиск, а потім – на серп. Блиск планети за місяць зменшується від 0m до 6m. У листопаді 2016 року Меркурій пройшов по диску Сонця, а наступне проходження відбудеться 11 листопада 2019 року.

 
 

ВенераВенера рухається назад по сузір’ю Діви, 14 листопада змінюючи рух на прямий. Планету видно на ранковому небі, яка вельми швидко збільшує кутове видалення на захід від Сонця від 10 до 40 градусів. В середині місяця Венера зближується зі Спікою до 1 градуса. У телескоп спостерігається тонкий серп без деталей. Серп планети легко спостерігається і в бінокль, а люди з добрим зором можуть спробувати розгледіти його і неозброєним оком! Видимий діаметр Венери зменшується від 61″ до 40″, а фаза збільшується від 0 до 0,25 при блиску, який зростає до -4,8m.

   

МарсМарс переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Козерога, 11 листопада переходячи в сузір’я Водолія. Планета спостерігається у вечірні години над південним обрієм у вигляді яскравої червоної зірки. Блиск планети за місяць зменшується від -0,6m до 0m, а видимий діаметр – від 12″ до 9″. Триває сприятливий період видимості загадкової планети в цьому році. Марс 27 липня цього року пройшов велике протистояння з Сонцем. Деталі на поверхні планети візуально можна спостерігати в інструмент з діаметром об’єктива від 60 мм, і, крім цього, фотографічним способом з подальшою обробкою на комп’ютері.

 

 

ЮпітерЮпітер переміщається прямим рухом по сузір’ю Терезів, поступово зближуючись з Антаресом і переходячи в сузір’я Скорпіона 20 листопада. Газовий гігант спостерігається в променях призахідного Сонця в південних широтах. 26 листопада Юпітер пройде з’єднання з Сонцем і вийде на ранкове небо, але спостерігати його на тлі ранкової зорі можна буде вже в грудні. Кутовий діаметр найбільшої планети Сонячної системи зменшується до з’єднання до 31″ при блиску, який дотримується значення – 1,7m. Диск планети помітний навіть в бінокль, а в невеликий телескоп на поверхні видно смуги і інші деталі. Чотири великих супутника видно вже в бінокль, а в телескоп в умовах хорошої видимості можна спостерігати тіні від супутників на диску планети.

 

Сатурн

Сатурн переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Стрільця. Спостерігати окільцьовану планету можна вечорами. Блиск планети становить 0,5m при видимому діаметрі близько 15,5″. У невеликий телескоп можна спостерігати кільце і супутник Титан, а також інші найбільш яскраві супутники. Видимі розміри кільця планети становлять в середньому 40х15″ при нахилі до спостерігача 26 градусів.  

 

 

УранУран (5,9m, 3,4″) переміщається назад по сузір’ю Овна поблизу зірки омікрон Psc блиском 4,2m. Планету видно всю ніч, а знайти її можна за допомогою бінокля. Розгледіти диск Урана допоможе телескоп від 80 мм в діаметрі зі збільшенням понад 80 крат і прозоре небо. Неозброєним оком планету можна побачити в періоди молодиків на темному чистому небі. Супутники Урану мають блиск слабкіше 13m.

 

НептунНептун (7,9m, 2,3″) рухається назад (до 25 листопада, коли змінить рух на прямий) по сузір’ю Водолія поблизу зірки лямбда Aqr (3,7m). Планету видно майже всю ніч. Для пошуків найдальшої планети Сонячної системи знадобиться бінокль і зоряні карти в Астрономічній календарі на 2018 рік, а диск помітний в телескоп від 100 мм в діаметрі зі збільшенням понад 100 крат (при прозорому небі). Фотографічним шляхом Нептун можна відобразити найпростішим фотоапаратом з витримкою знімка 10 секунд і більше. Супутники Нептуна мають блиск слабкіше 13m.

 

Карликова планета Плутон або плутоїд (+ 14m) знаходиться в сузір’ї Стрільця біля кордону з сузір’ям Змії і Щита (поблизу M25) на відстані 32,29 а.о. від Землі. Для візуальних спостережень Плутона необхідний телескоп з діаметром об’єктива від 250 мм і прозоре небо. До планети прямує апарат “Нові Горизонти”.

   

 

З комет, видимих ​​в листопаді, розрахунковий блиск близько 10m і яскравіше будуть мати, принаймні, дві комети: P / Wirtanen (46P) і P / Stephan-Oterma (38P). Перша при максимальному блиску близько 5m рухається по сузір’ях Печі і Кіта. Друга переміщається сузір’ями Близнюків і Рака при максимальному блиску близько 9m.

* * *

Серед астероїдів найяскравішими в листопаді будуть Юнона (7,4m) – в сузір’ї Ерідана, а також Веста (7,8m) – в сузір’ї Стрільця.

* * *

З відносно яскравих довгоперіодичних змінних зірок максимуму блиску в цьому місяці за даними AAVSO досягнуть: S Жирафа 8,1m – 4 листопада, Y Персея 8,4m – 5 листопада, R Геркулеса 8,8m – 6 листопада, X Кіта 8,8m – 7 листопада, R Лисички 8,1m – 7 листопада, RT Центавра 9,0m – 22 листопада, R Мікроскопа 9,2m – 24 листопада, U Змії 8,5m – 25 листопада, U Персея 8,1m – 26 листопада, S Великої Ведмедиці 7,8m – 27 листопада, X Жирафа 8,1m – 30 листопада.

* * *

Серед основних метеорних потоків 12 листопада максимуму дії досягнуть Північні Тауриди (ZHR = 5) із сузір’я Тельця. 17 листопада в 22 годині 30 хвилин за всесвітнім часом максимальним числом метеорів будуть володіти Леоніди (ZHR = 20). 21 листопада в максимумі дії виявляться альфа-Моноцеротіди (ZHR = 5 і більше) із сузір’я Єдинорога. Місяць в період максимуму першого потоку близький до молодика, другого потоку – до фази першої чверті, третього потоку – до фази повні, тому кращі умови для спостережень будуть у Північних Таурид. З інших основних потоків активні Південні Тауриди із сузір’я Тельця.  

за матеріалами: http://astronet.ru/