Планети

Квітень 2017

 

МеркурійМеркурій рухається весь місяць біля кордону сузір’їв Риб і Овна. 10 квітня в сузір’ї Овна планета проходить точку стояння з переходом до зворотнього руху. 20 квітня Меркурій вступить в нижнє з’єднання з Сонцем і перейде в сузір’я Риб, залишаючись в ньому до кінця місяця. Спостерігати швидку планету можна на тлі вечірніх сутінків до півтори години! Це найсприятливіша вечірня видимість в 2017 році. Елонгація Меркурія 1 квітня сягає 19 градусів, і він легко доступний для спостережень над західним горизонтом у вигляді зірки з блиском близько 0m. Видимий діаметр планети в період видимості збільшується від 7 до 11 кутових секунд, а фаза зменшується від 0,5 до 0,05, тобто Меркурій при спостереженні в телескоп має вигляд напівдиска, що перетворюється в серп зі збільшенням видимого діаметра. У другій декаді квітня Меркурій швидко зменшує блиск і елонгацію, ховаючись в променях призахідного Сонця. У травні 2016 року Меркурій пройшов по диску Сонця, а наступне проходження відбудеться 11 листопада 2019 року.

 

ВенераВенера рухається зворотньо по сузір’ю Риб, де проведе весь описуваний період. 12 квітня планета змінить рух на прямий. Ранкова Зірка спостерігається в сутінковий час, але завдяки великій яскравості (-4,6m) і віддаленню від Сонця її можна спостерігати неозброєним оком навіть в полуденний час. Слід зазначити, що спостереження Венери вдень в телескоп мають кращу ефективність, ніж до сходу сонця, тому що відсутній фактор засліплення через яскравість нашої небесної сусідки. Кутова відстань планети збільшується від 13 до 40 градусів. Відомий діаметр Венери зменшується від 58″ до 38″, а фаза збільшується 0,02 до 0,27. Це означає, що в телескоп спостерігається зростаючий по товщині серп з одночасним зменшенням видимого діаметру планети. В першій половині місяця Венера перевершує за видимими розмірами всі інші планети Сонячної системи.

 

МарсМарс має прямий рух і переміщується по сузір’ях Овна і Тельця, поступово зменшуючи кутову відстань від Сонця. Планета спостерігається у вечірній час над західним горизонтом близько двох годин. Блиск планети знижується від +1,5m до +1,6m, а видимий діаметр зменшується від 4,2″ до 3,9″. Марс поступово віддаляється від Землі, а можливість побачити планету поблизу протистояння з’явиться лише наступного року.

 

ЮпітерЮпітер переміщається зворотньо сузір’ям Діви (поблизу Спіки), поступово наближаючись до свого протистояння – 7 квітня. Газовий гігант спостерігається всю ніч при тривалості видимості близько 9 годин. Кутовий діаметр найбільшої планети Сонячної системи збільшується до 44,2″ до дня протистояння, а до кінця місяця зменшується до 43,0″ при блиску -2,4m. Диск планети помітний навіть в бінокль, а в невеликий телескоп на поверхні видно смуги і інші деталі. Чотири великих супутника видно вже в бінокль, а в телескопи середньої сили в умовах хорошої видимості можна спостерігати тіні від супутників на диску планети.

 

СатурнСатурн переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Стрільця, 6 квітня переходячи до зворотнього руху. Окільцьовану планету можна знайти на нічному і ранковому небі над південно-східним і південним горизонтом, а її видимість становить понад три години. Блиск планети дотримується значення +0,4m при видимому діаметрі близько 18″. У невеликий телескоп можна спостерігати кільце і супутник Титан, а також деякі інші найбільш яскраві супутники. Видимі розміри кільця планети становлять в середньому 40х16″ при нахилі до спостерігача 26 градусів.

 

УранУран (5,9m, 3,4″) переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Риб (поблизу зірки дзета Psc з блиском 5,2m). Планету можна спостерігати у вечірній час в західній частині неба на самому початку місяця, а потім вона ховається в світлих сутінках. 14 квітня планета пройде з’єднання з Сонцем. Уран, який  обертається «на боці», можна відшукати за допомогою бінокля і пошукових карт, а розгледіти диск Урана допоможе телескоп з об’єктивом від 80 мм в діаметрі зі збільшенням понад 80 крат і прозоре небо. Неозброєним оком планету можна побачити в періоди молодиків на темному чистому небі, але така можливість буде лише в кінці літа, восени і взимку. Супутники Урана мають блиск слабкіше 13m.

 

НептунНептун (7,9m, 2,3) рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Водолія поблизу зірки лямбда Aqr (3,7m). Планета з’являється в ранкових сутінках в першій декаді квітня. Для пошуків планети знадобиться бінокль і зоряні карти, а диск помітний в телескоп від 100 мм в діаметрі зі збільшенням понад 100 крат (при прозорому небі). Триває серія покриттів Нептуна Місяцем (чергове покриття 22 квітня). Фотографічним шляхом Нептун можна відобразити найпростішим фотоапаратом (навіть нерухомим) з витримкою знімка близько 10 секунд. Супутники Нептуна мають блиск слабкіше 13m.

 

Карликова планета Плутон або плутоїд (+ 14m) знаходиться в сузір’ї Стрільця біля кордону з сузір’ям Змії і Щита (поблизу M25) на відстані 32,29 а.о. від Землі. Для візуальних спостережень Плутона необхідний телескоп з діаметром об’єктива від 250 мм і прозоре небо. До планети направляється апарат “Нові Горизонти”.

 

З комет, видимих у квітні з території нашої країни, розрахунковий блиск близько 10m і яскравіше будуть мати три комети: Енке, Johnson (C / 2015 V2) і P / Tuttle-Giacobini-Kresak (41P). Комета Енке при максимальній розрахунковій блиску 8m рухається по сузір’ю Водолія. Небесна мандрівниця Johnson (C / 2015 V2) переміщається по сузір’ю Геркулеса, маючи розрахунковий блиск близько 8m. P / Tuttle-Giacobini-Kresak (41P) при максимальній розрахунковій блиску близько 7m рухається на північ по сузір’ях Великої і Малої Ведмедиці, Дракона і Геркулеса. Розрахунковий блиск може не збігатися з реальним.

 

Серед астероїдів найяскравішими в квітні будуть Веста (7,6m) і Церера (8,9m). Веста рухається по сузір’ях Близнюків і Рака, а Церера – по сузір’ях Овна і Тельця. Всього в квітні блиск 10m перевищать 5 астероїдів.

 

З відносно яскравих довгоперіодичних змінних зірок максимуму блиску в цьому місяці досягнуто: SS Змієносця 8.7m – 1 квітня, Z Орла 9.0m – 2 квітня, R Стрільця 7.3m – 5 квітня, S Діви 7.0m – 7 квітня, U Оріона 6.3m – 9 квітня, RS Терезів 7.5m – 9 квітня, W Кита 7.6m – 9 квітня, S Гідри 7.8m – 11 квітня, S Малого Пса 7.5m – 15 квітня, X Змієносця 6.8m – 16 квітня, S Південної Риби 9.0m – 16 квітня, R Дракона 7.6m – 18 квітня, R Кассіопея 7.0m – 19 квітня, R Пегаса 7.8m – 20 квітня, RZ Пегаса 8.8m – 21 квітня, R Малого Лева 7.1m – 22 квітня, Y Терезів 8.6m – 26 квітня, R Печі 8.9m – 26 квітня, U Кіта 7.5m – 26 квітня, SS Діви 6.8m – 28 квітня, V Діви 8.9m – 28 квітня, T Кассіопеї 7.9m – 28 квітня.

 

Серед основних метеорних потоків 22 квітня о 12 годині за всесвітнім часом максимуму дії досягнутий Ліриди (ZHR = 18) із сузір’я Ліри. Місяць в період максимуму цього потоку має фазу, близьку до молодика, тому умови спостережень Лірид  цього року дуже сприятливі.

 

за матеріалами: http://astronet.ru/