Планети

Січень 2018

 

МеркурійВ січні Меркурій переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Змієносця, 8 січня переходячи в сузір’я Стрільця, залишаючись в ньому до кінця місяця, коли вступить у володіння сузір’я Козерога. Швидка планета спостерігається на тлі ранкової зорі. Більш того, на початку року Меркурій досягає максимальної західній (ранкової) елонгації 22,5 градуси, спостерігаючись близько години. Після максимальної елонгації Меркурій починає зменшувати тривалість видимості, яка до середини січня не перевищує двох десятків хвилин. До кінця місяця елонгація зменшиться до 12 градусів і Меркурій зникне в променях вранішнього Сонця. Видимий діаметр швидкої планети поступово зменшується (від 7 до 5 кутових секунд за місяць), а блиск зберігається на рівні -0,3m. Фаза за місяць збільшується від 0,6 до 0,95. При спостереженні в телескоп можна бачити напівдиск, що перетворюється потім на овал і диск. У травні 2016 року Меркурій пройшов по диску Сонця, а наступне проходження відбудеться 11 січня 2019 року.

 
 

ВенераВ січні Венера рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Стрільця до 17 січня, переходячи потім в сузір’я Козерога, де проведе залишок описуваного періоду. Ранкова Зірка поступово зменшує кутове віддалення на захід від Сонця, а 9 січня проходить верхнє з’єднання з Сонцем, тому її не видно. Після з’єднання Венера переходить на вечірнє небо, перетворюючись в Вечірню Зірку, але можливість спостерігати планету в променях вечірнього  Сонця з’явиться лише в лютому. Видимий діаметр Венери становить близько 10″, а фаза близька до 1,0 при блиску близько -4m.

 

МарсВ січні Марс переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Терезів, в кінці місяця переходячи в сузір’я Скорпіона. Планета спостерігається вранці над південно-східним і південним горизонтом близько чотирьох годин. Блиск планети за місяць збільшується від +1,6m до +1,2m, а видимий діаметр збільшується від 4,7″ до 5,6″. Марс поступово зближується із Землею, а можливість побачити планету поблизу протистояння з’явиться в липні. Деталі на поверхні планети (великі) візуально можна спостерігати в інструмент з діаметром об’єктива від 60мм, і, крім цього, фотографічним способом з подальшою обробкою на комп’ютері.

 

ЮпітерВ січні Юпітер переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Терезів поблизу зірки альфа цього сузір’я. Газовий гігант на початку року спостерігається на ранковому небі близько чотирьох годин, а до кінця описуваного періоду збільшує видимість до шести годин. Кутовий діаметр найбільшої планети Сонячної системи збільшується за місяць від 33″ до 36″ при блиску близько -1,8m. Диск планети помітний навіть в бінокль, а в невеликий телескоп на поверхні видно смуги і інші деталі. Чотири великих супутника видно в бінокль, а в телескоп в умовах хорошої видимості можна спостерігати тіні від супутників на диску планети.

 

СатурнВ січні Сатурн переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Стрільця. Спостерігати окільцьовану планету можна на тлі ранкової зорі над південно-східним горизонтом. Блиск планети становить +0,5m при видимому діаметрі, мають значення близько 15″. У невеликий телескоп можна спостерігати кільце і супутник Титан, а також інші найбільш яскраві супутники. Видимі розміри кільця планети становлять в середньому 40х15″ при нахилі до спостерігача 26 градусів.

 

УранВ січні Уран (5,9m, 3,4″) переміщається назад (3 січня змінюючи рух на прямbq) по сузір’ю Риб поблизу зірки омикрон Psc блиском 4,2m. Планету видно на вечірньому і нічному небі. Уран, який обертається «на боці», легко виявляється за допомогою бінокля і пошукових карт, а розгледіти диск Урана допоможе телескоп від 80 мм в діаметрі зі збільшенням понад 80 крат і прозоре небо. Неозброєним оком планету можна побачити в періоди молодиків на темному чистому небі, і така можливість буде в середині місяця. Супутники Урана мають блиск слабкіше 13m.

 

НептунВ січні Нептун (7,9m, 2,3″) рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Водолія поблизу зірки лямбда Aqr (3,7m). Планету видно на вечірньому і нічному небі. Для пошуків найдальшої планети Сонячної системи знадобиться бінокль і зоряні карти, а диск помітний в телескоп від 100 мм в діаметрі зі збільшенням понад 100 крат (при прозорому небі). Фотографічним шляхом Нептун можна відобразити найпростішим фотоапаратом з витримкою 10 секунд і більше. Супутники Нептуна мають блиск слабкіше 13m

 

Карликова планета Плутон або плутоїд (+ 14m) знаходиться в сузір’ї Стрільця біля кордону з сузір’ям Змії і Щита (поблизу M25) на відстані 32,29 а.о. від Землі. Для візуальних спостережень Плутона необхідний телескоп з діаметром об’єктива від 250 мм і прозоре небо. До планети направляється апарат “Нові Горизонти”.

   

З комет, видимих ​​в січні, розрахунковий блиск близько 11m і яскравіше будуть мати, принаймні, дві комети: ASASSN (C / 2017 O1) і Heinze (C / 2017 T1). Перша при блиску близько 11m рухається по сузір’ю Цефея. Блиск другої комети становить 10m, а переміщається вона по сузір’ях Рисі, Жирафа, Кассіопеї, Андромеди, Ящірки і Пегаса.

Серед астероїдів найяскравішими в січні будуть Церера (6,9m) – в сузір’ях Лева і Рака, (7,7m) – в сузір’ях Терезів і Скорпіона, Ірида (8,5m) – в сузір’ї Овна і Флора (8,2m) – в сузір’ї Близнюків. Всього в січні блиск 10m перевищать шість астероїдів.

З відносно яскравих довгоперіодичних змінних зірок максимуму блиску в січні досягнуть: V Діви 8,9m – 5 січня, U Персея 8,1 – 10 січня, U Овна 8,1m – 10 січня, X Візничого 8,6m – 10 січня, R Овна 8,2m – 11 січня, Про Кита 3,4m – 11 січня, S Південної Риби 9,0m – 12 січня, Z Пегаса 8,4m – 15 січня, X Північної Корони 9,1m – 15 січня, RS Діви 8,1m – 16 січня, V Гончих Псів 6,8m – 18 січня, S Малого Лева 8,6m – 19 січня, RZ Скорпіона 8,8m – 22 січня, Y Андромеди 9,2m – 25 січня, Y Терезів 8,6m – 25 грудень , T Центавра 5,5m – 27 січня, T Геркулеса 8,0m – 29 січня, V Малого Пса 8,7m – 31 січня.

Серед основних метеорних потоків 3 січня о 22-й годині за всесвітнім часом максимуму дії досягнуть Квадрантиди (ZHR = 120) з сузір’я Волопаса. Місяць в період максимуму цього потоку близький до повні і створить перешкоди для спостережень Квадрантидів.

 

за матеріалами: http://astronet.ru/