Планети

Серпень 2017

 

МеркурійМеркурій переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Лева, а 12 серпня змінює його на зворотній в сузір’ї Секстанта (куди перейде 4 серпня). Переміщуючись назад, Меркурій знову увійде в сузір’я Лева 27 серпня. Планета спостерігається у південно-західній частині горизонту на тлі вечірньої зорі, але чим південніше буде пункт спостереження, тим краще будуть умови спостережень Меркурію. На початку місяця швидка планета знаходиться поблизу східної елонгації 27 градусів, а потім Меркурій зменшує кутову відстань від Сонця і 26 серпня проходить нижнє з’єднання з Сонцем, закінчивши вечірню видимість. Видимий діаметр швидкої планети протягом місяця збільшується від 8,5 до 11 кутових секунд при падінні блиску від + 0,4m до + 5m. Фаза зменшується від 0,4 до 0, тобто Меркурій (при спостереженні в телескоп) представляє з себе серп, який тоншає, але збільшується в діаметрі. Після з’єднання планета вийде на ранкове небо і в кінці місяця її можна буде знайти в променях вранішнього Сонця. У травні 2016 року Меркурій пройшов по диску Сонця, а наступне проходження відбудеться 11 листопада 2019 року.

 

ВенераВенера рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Близнюків, а 24 серпня переходить в сузір’я Рака, де проведе залишок описуваного періоду. Ранкова Зірка поступово зменшує кутове віддалення на захід від Сонця, і до кінця місяця елонгація Венери досягне 32 градусів. Планету видно на ранковому небі біля південно-східного горизонту. У телескоп планета спостерігається у вигляді невеликого білого овалу. Видимий діаметр Венери зменшується від 15 “до 12”, а фаза змінюється від 0,74 до 0,83 при блиску близько -4m.

 

МарсМарс переміщується в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Рака, 17 серпня переходячи в сузір’я Лева. Планета починає ранкову видимість в кінці місяця, з’являючись в променях вранішнього Сонця. Блиск планети має значення + 1,7m, а видимий діаметр – 3,5 “. Марс поступово наближається до Землі, а наступна можливість побачити планету поблизу протистояння з’явиться влітку наступного року. Деталі на поверхні планети (великі) візуально можна спостерігати в інструмент з діаметром об’єктива від 60 мм, і, крім цього, фотографічним способом з подальшою обробкою на комп’ютері.

 

ЮпітерЮпітер переміщується в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Діви, поступово зближуючись з яскравою зіркою Спіка цього сузір’я. Газовий гігант спостерігається у вечірній час над південно-західним горизонтом. Кутовий діаметр найбільшої планети Сонячної системи зменшується від 34,4 “до 32,3” при блиску близько -1,7m. Диск планети помітний навіть в бінокль, а в невеликий телескоп на поверхні видно смуги і інші деталі. Чотири великих супутника видно вже в бінокль, а в телескоп в умовах хорошої видимості можна спостерігати тіні від супутників на диску планети.

 

СатурнСатурн переміщується назад сузір’ям Змієносця (поблизу зірки тета з блиском 3,2m), 25 серпня змінюючи рух на прямий. Спостерігати окільцьовану планету можна у вечірній і нічний час над південним і південно-західним горизонтом. Блиск планети зменшується від + 0,2m до + 0,4m при видимому діаметрі, мають значення близько 17,5 “. У невеликий телескоп можна спостерігати кільце і супутник Титан, а також деякі інші найбільш яскраві супутники. Видимі розміри кільця планети становлять в середньому 40х16 “при нахилі до спостерігача 26 градусів.

 

УранУран (5,9m, 3,4 “) рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Риб, 3 серпня змінюючи рух на зворотній (поблизу зірки омикрон Psc блиском 4,2m). Планету видно на нічному і ранковому небі при тривалості видимості близько 8 годин. Уран, який обертається «на боці», легко спостерігається за допомогою бінокля і пошукових карт, а розгледіти диск Урана допоможе телескоп від 80 мм в діаметрі зі збільшенням понад 80 крат і прозоре небо. Неозброєним оком планету можна побачити в періоди молодиків на темному чистому небі, і така можливість представиться в другій половині місяця (поблизу молодика). Супутники Урана мають блиск слабкіше 13m.

 

НептунНептун (7,9m, 2,3 “) рухається назад по сузір’ю Водолія поблизу зірки лямбда Aqr (3,7m). Планету видно майже всю ніч при тривалості видимості близько 8 годин. Для пошуків планети знадобиться бінокль і зоряні карти, а диск помітний в телескоп від 100 мм в діаметрі зі збільшенням понад 100 крат (при прозорому небі). Фотографічним шляхом Нептун можна відобразити найпростішим фотоапаратом з витримкою знімка 10 секунд і більше. Супутники Нептуна мають блиск слабкіше 13m.

 

Карликова планета Плутон або плутоїд (+ 14m) знаходиться в сузір’ї Стрільця біля кордону з сузір’ям Змії і Щита (поблизу M25) на відстані 32,29 а.о. від Землі. Для візуальних спостережень Плутона необхідний телескоп з діаметром об’єктива від 250 мм і прозоре небо. До планети направляється апарат “Нові Горизонти”.

 

З комет, видимих в серпні з території нашої країни, розрахунковий блиск близько 12m і яскравіше будуть мати, принаймні, дві комети: Johnson (C / 2015 V2) і P / Clark (71P). Комета Johnson (C / 2015 V2) переміщається по сузір’ях Центавра і Вовка в південному напрямку. Блиск комети становить близько 9m. Небесна мандрівниця P / Clark (71P) рухається на південь по сузір’ю Скорпіона з блиском близько 12m.

Серед астероїдів найяскравішими в серпні будуть Веста (8,0m), Ірида (8,5m), а також Церера (8,9m). Веста рухається по сузір’ю Лева, а Ірида – по сузір’ю Овна, а Церера – по сузір’я Близнюків. Всього в серпні блиск 10m перевищать вісім астероїдів.

З відносно яскравих довгоперіодичних змінних зірок максимуму блиску в цьому місяці за даними AAVSO досягнуть: U Змії 8,5m – 1 серпня, R Змієносця 7,6m – 1 серпня, R Персея 8,7m – 6 серпня, T Центавра 5,5m – 6 серпня, RR Терезів 8,6m – 7 серпня, T Овна 8,3m – 8 серпня, W Ерідана 8,6m – 8 серпня, S Терезів 8,4m – 8 серпня, RY Змієносця 8,2m – 9 серпня, Z Орла 9 , 0m – 9 серпня, S Волопаса 8,4m – 11 серпня, S Кіта 8,2m – 12 серпня, RS Великої Ведмедиці 9,0m – 12 серпня, R Волосся Вероніки 8,5m – 14 серпня, RZ Скорпіона 8,8m – 15 серпня, S Північної Корони 7,3m – 19 серпня, T Геркулеса 8,0m – 19 серпня, Z Корми 8,1m – 22 серпня ста, S Мікроскопа 9,0m – 22 серпня, ST Андромеди 8,2m – 22 серпня, R Трикутника 6,2m – 24 серпня, W Рака 8,2m – 25 серпня, RU Терезів 8,1m – 25 серпня, T Ерідана 8 , 0m – 26 серпня, R Риб 8,2m – 27 серпня, RR Скорпіона 5,9m – 31 серпня.

Серед основних метеорних потоків 12 серпня в 20 годин за всесвітнім часом максимуму дії досягнуть Персеїди (ZHR = 120). 18 серпня максимальної інтенсивності досягнуть каппа-Цігніди із сузір’я Лебедя (ZHR = 3). Місяць в період максимуму Персеїд буде біля повного Місяця, тому умови спостережень метеорів цього потоку будуть обмежуватися впливом Місяця. Для каппа-Цігнід умови спостережень більш сприятливі через близький молодик.

 

за матеріалами: http://astronet.ru/