Планети

 

Вересень 2018

 

МеркурійМеркурій переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Лева 18 вересня переходячи в сузір’я Діви. Меркурій в першу половину місяця видно на тлі ранкової зорі, але поступово зближується з центральним світилом і 21 вересня проходить верхнє з’єднання з Сонцем. Після з’єднання Меркурій виходить на вечірнє небо і до кінця вересня досягає елонгації 7 градусів. Ранкова видимість планети буде найкращою в цьому році. Не дивлячись на невелике видалення від Сонця, щодо інших елонгацій, планету, завдяки великому куту нахилу екліптики до горизонту видно на ранковому небі більше години. Видимий діаметр швидкої планети поступово зменшується від 6,5 до 5 кутових секунд, а фаза збільшується від 0,6 до 1. Це означає, що при спостереженні в телескоп Меркурій буде мати вигляд овалу, що перетворюється в диск. Блиск планети поступово збільшується від -0,5m до -1,7m до з’єднання з Сонцем, а потім починає зменшуватися. У вересні 2016 року Меркурій пройшов по диску Сонця, а наступне проходження відбудеться 11 листопада 2019 року.

 
 

ВенераВенера рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Діви, на початку місяця зближуючись зі Спікою. Планета поступово зменшує кутове видалення на схід від Сонця (від 45 до 33 градусів), будучи прикрасою вечірнього неба. У телескоп спостерігається невеликий серп без деталей. Видимий діаметр Венери збільшується від 29 “до 46”, а фаза зменшується від 0,4 до 0,2 при блиску, що досягає значення -4,8m.

   

МарсМарс переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Козерога. Планета спостерігається ввечері і вночі над південним обрієм у вигляді яскравої червоної зірки та виділяється на тлі інших зірок. Блиск планети за місяць зменшується від -2,1m до -1,4m, а видимий діаметр – від 21″ до 16″. Йде найбільш сприятливий період видимості загадкової планети в цьому році. 27 липня відбулось велике протистояння Марсу з Сонцем. Деталі на поверхні планети візуально можна спостерігати в інструмент з діаметром об’єктива від 60 мм, і, крім цього, фотографічним способом з подальшою обробкою на комп’ютері.

 

 

ЮпітерЮпітер переміщається прямим рухом по сузір’ю Терезів поблизу зірки альфа цього сузір’я. Газовий гігант спостерігається ввечері і вночі. Кутовий діаметр найбільшої планети Сонячної системи зменшується від 35″ до 33″ при блиску близько -2,0m. Диск планети помітний навіть в бінокль, а в невеликий телескоп на поверхні видно смуги і інші деталі. Чотири великих супутника видно вже в бінокль, а в телескоп в умовах хорошої видимості можна спостерігати тіні від супутників на диску планети.

 

Сатурн

Сатурн переміщається назад по сузір’ю Стрільця, 6 вересня змінюючи рух на прямий. Спостерігати окільцьовану планету можна ввечері і вночі. Блиск планети становить 0,5m при видимому діаметрі близько 17″. У невеликий телескоп можна спостерігати кільце і супутник Титан, а також інші найбільш яскраві супутники. Видимі розміри кільця планети становлять в середньому 40х15″ при нахилі до спостерігача 26 градусів.  

 

 

УранУран (5,9m, 3,4″) переміщається назадн по сузір’ю Овна поблизу зірки омікрон Psc блиском 4,2m. Планету видно на ранковому і нічному небі, а знайти її можна за допомогою бінокля. Розгледіти диск Урану допоможе телескоп від 80 мм в діаметрі зі збільшенням понад 80 крат і прозоре небо. Неозброєним оком планету можна побачити в періоди молодиків на темному чистому небі, але така можливість буде в кінці літа і восени цього року. Супутники Урану мають блиск слабкіше 13m.

 

НептунНептун (7,9m, 2,3″) рухається назадн по сузір’ю Водолія поблизу зірки лямбда Aqr (3,7m). Планету видно всю ніч, тому що 7 вересня досягає протистояння з Сонцем. Для пошуків найдальшої планети Сонячної системи знадобиться бінокль і зоряні карти в Астрономічній календарі на 2018 рік, а диск помітний в телескоп від 100 мм в діаметрі зі збільшенням понад 100 крат (при прозорому небі). Фотографічним шляхом Нептун можна відобразити найпростішим фотоапаратом з витримкою знімка 10 секунд і більше. Супутники Нептуну мають блиск слабкіше 13m.

 

Карликова планета Плутон або плутоїд (+ 14m) знаходиться в сузір’ї Стрільця біля кордону з сузір’ям Змії і Щита (поблизу M25) на відстані 32,29 а.о. від Землі. Для візуальних спостережень Плутона необхідний телескоп з діаметром об’єктива від 250 мм і прозоре небо. До планети прямує апарат “Нові Горизонти”.

   

 

З комет, видимих ​​у вересні з території нашої країни, розрахунковий блиск близько 11m і яскравіше будуть мати, принаймні, дві комети: P / Wirtanen (46P) і P / Giacobini-Zinner (21P). Перша при максимальному блиску близько 10m рухається по сузір’ях Кита і Печі. Друга переміщається по сузір’ях Візничого, Близнюків, Оріона і Єдинорога при максимальному блиску близько 7m.

* * *

Серед астероїдів найяскравішими у вересні будуть Церера (8,5m) – в сузір’ї Діви, Юнона (8,2m) – в сузір’ї Тельця, а також Веста (7,0m) – в сузір’ях Змієносця і Стрільця.

* * *

З відносно яскравих довгоперіодичних змінних зірок максимуму блиску цього місяця за даними AAVSO досягнуть: Y Андромеди 9,2m – 2 вересня, U Діви 8,2m – 9 вересня, S Гідри 7,8m – 10 вересня, S Малого Лева 8,6m – 10 вересня, V Діви 8,9m – 12 вересня, X Північної Корони 9,1m – 13 вересня, U Малої Ведмедиці 8,2m – 16 вересня, T Андромеди 8,5m – 17 вересня, SS Змієносця 8,7m – 18 вересня, R Рисі 7,9m – 20 вересня, T Гідри 7,8m – 21 вересня, R Гідри 4,5m – 21 вересня, S Змії 8,7m – 21 вересня, W Рака 8,2m – 22 вересня, R Ящірки 9,1m – 23 вересня, R Гончих Псів 7,7m – 26 вересня, R Персея 8,7m – 27 вересня, R Стрільця 7,3m – 27 вересня, S Орла 8,9m – 28 вересня.

* * *

Серед основних метеорних потоків 1 вересня пік максимуму буде у потоку Ауригіди із сузір’я Візничого (ZHR = 6). 9 вересня в 16 годин за всесвітнім часом максимуму дії досягнуть Вересневі епсилон- Персеїди (ZHR = 5). Місяць в період максимуму Ауригіди буде близько фази останньої чверті, тому умови спостережень метеорів обмежуватимуться впливом нічного світила. Для потоку Вересневі епсилон- Персеїди умови сприятливі, тому що максимум його припадає на молодик.

 

за матеріалами: http://astronet.ru/