Планети

Березень 2017

 

МеркурійМеркурій переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Водолія, 11 березня переходячи в сузір’я Риб, а 31 березня – в сузір’я Овна. Планета знаходиться на ранковому небі, але умови видимості її несприятливі. Але 7 березня Меркурій пройде верхнє з’єднання з Сонцем і перейде на вечірнє небо. Спостерігати його в променях призахідного Сонця можна буде вже за тиждень, а до кінця місяця видимість планети збільшиться до півтори години! Це найсприятливіша вечірня видимість в 2017 році. Елонгація Меркурія після з’єднання збільшиться від 2 до 19 градусів, і він буде легко доступний для спостережень над західним горизонтом у вигляді зірки з блиском близько -1m. Видимий діаметр швидкої планети поблизу з’єднання становить близько 5 кутових секунд, а до кінця місяця збільшується до 7 секунд дуги. Фаза зменшується від 1 до 0,5, тобто Меркурій при спостереженні в телескоп має вигляд диска, що перетворюється в овал, а потім в напівдиск. У травні 2016 року Меркурій пройшов по диску Сонця, а наступне проходження відбудеться 11 листопада 2019 року.

 

ВенераВенера рухається в одному напрямку з Сонцем (до 2 березня) по сузір’ю Риб, де проведе весь описуваний період. 2 березня планета змінить рух з прямого на зворотній. Вечірня Зірка спостерігається в сутінковий час близько двох годин, але завдяки великій яскравості (-4,5m) і віддалення від Сонця її можна спостерігати неозброєним оком навіть опівдні. Слід зазначити, що спостереження Венери в денний час в телескоп мають кращу ефективність, ніж після заходу Сонця, тому що відсутній  сліпучий фактор через яскравість нашої небесної сусідки. Кутова відстань планети зменшується за місяць від 33 до 8 градусів до дня з’єднання з Сонцем 25 березня, а потім збільшується до 13 градусів уже на ранковому небі. У період з’єднання з Сонцем у Венери спостерігається подвійна видимість, що означає видимість планети і ввечері, і вранці. Видимий діаметр Венери збільшується від 47 “до 60”, а фаза зменшується від 0,17 до 0,01. Це означає, що в телескоп спостерігається зменшений по товщині серп з одночасним збільшенням видимого діаметра планети. Венера перевершує по видимим розмірам всі інші планети Сонячної системи.

 

МарсМарс переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Риб (недалеко від Урана), 7 березня переходячи в сузір’я Овна. Планета спостерігається у вечірній час над південно-західним горизонтом близько трьох годин. Блиск планети знижується від + 1,3m до + 1,5m, а видимий діаметр зменшується від 4,6 “до 4,2”. Марс поступово віддаляється від Землі, а можливість побачити планету поблизу протистояння з’явиться лише наступного року. Деталі на поверхні планети (великі) візуально можна спостерігати в інструмент з діаметром об’єктива від 80 мм, і, крім цього, фотографічним способом з подальшою обробкою на комп’ютері.

 

ЮпітерЮпітер переміщається в зворотньому напрямку по сузір’ю Діви (поблизу Спіки), поступово наближаючись до свого протистояння (7 квітня). Газовий гігант спостерігається на нічному і ранковому небі, збільшуючи тривалість видимості до дев’яти з половиною годин до кінця описуваного періоду. Кутовий діаметр найбільшої планети Сонячної системи збільшується від 42,0″ до 44,1″ при блиску -2,3m. Диск планети помітний навіть у бінокль, а в невеликий телескоп на поверхні видно смуги і інші деталі. Чотири великих супутника видно вже в бінокль, а в телескопи середньої сили в умовах хорошої видимості можна спостерігати тіні від супутників на диску планети.

 

СатурнСатурн переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Стрільця. Окільцьовану планету можна знайти на нічному і ранковому небі над південно-східним і південним обрієм, а її видимість становить близько трьох годин. Блиск планети становить близько + 0,5m при видимому діаметрі близько 17″. У невеликий телескоп можна спостерігати кільце і супутник Титан, а також деякі інші найбільш яскраві супутники. Видимі розміри кільця планети становлять в середньому 40х16″ при нахилі до спостерігача 27 градусів.

 

УранУран (5,9m, 3,4) переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Риб (поблизу зірки дзета Psc блиском 5,2m). Планету можна спостерігати вечорами в південно-західній частині неба. Уран, обертається «на боці», легко виявляється за допомогою бінокля і пошукових карт, а розгледіти диск Урана допоможе телескоп з об’єктивом від 80 мм в діаметрі зі збільшенням понад 80 крат і прозоре небо. Неозброєним оком планету можна побачити в періоди молодиків на темному чистому небі, але така можливість буде лише в кінці літа, восени і взимку. Супутники Урана мають блиск слабкіше 13m.

 

НептунНептун (7,9m, 2,3) рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Водолія поблизу зірки лямбда Aqr (3,7m). Планета не видима, тому що 2 березня триває з’єднання з Сонцем, а з’явиться на ранковому небі тільки в квітні. Для пошуків планети в період видимості знадобиться бінокль і зоряні карти в Астрономічному  календарі на 2017 рік, а диск помітний в телескоп з об’єктивом від 100 мм в діаметрі зі збільшенням понад 100 крат (при прозорому небі). Триває серія покриттів Нептуна Місяцем (чергове покриття – 26 березня). Фотографічним шляхом Нептун можна відобразити найпростішим фотоапаратом (навіть нерухомим) з витримкою знімка близько 10 секунд. Супутники Нептуна мають блиск слабкіше 13m

 

Карликова планета Плутон або плутоїд (+ 14m) знаходиться в сузір’ї Стрільця біля кордону з сузір’ям Змії і Щита (поблизу M25) на відстані 32,29 а.о. від Землі. Для візуальних спостережень Плутона необхідний телескоп з діаметром об’єктива від 250 мм і прозоре небо. До планети направляється апарат “Нові Горизонти”.

 

З комет, видимих в лютому з території нашої країни, розрахунковий блиск близько 10m і яскравіше будуть мати три комети: Енке, Johnson (C / 2015 V2) і P / Tuttle-Giacobini-Kresak (41P). Комета Енке при максимальному розрахованому блиску 3,5m рухається по сузір’ях Риб і Водолія. Небесна мандрівниця Johnson (C / 2015 V2) переміщається по сузір’ю Геркулеса, маючи розрахунковий блиск близько 9m. P / Tuttle-Giacobini-Kresak (41P) при максимальному розрахованому блиску 7m (в кінці місяця) рухається на північ по сузір’ях Рака, Лева, Рисі, Великої Ведмедиці і Дракона. Розрахунковий блиск може не збігатися з реальним.

 

Серед астероїдів найяскравішими в березні будуть Веста (7,1m), а також Церера, Метида, Ірена, Евномія, Амфітріта та Дафна (блиск близько 9m). Веста рухається по сузір’я Близнюків, Евномія – по сузір’ях Секстанта і Гідри, Церера – по сузір’ях Кита і Овна, а Метида, Ірена, Амфітріта та Дафна – по сузір’ю Лева. Всього в березні блиск 10m перевищать сім астероїдів.

 

З відносно яскравих долгоперіодіческіх змінних зірок максимуму блиску в цьому місяці досягнуто: RY Геркулеса 9.0m – 4 березня, T Андромеди 8.5m – 4 березня, T Геркулеса 8.0m – 7 березня, T Гідри 7.8m – 9 березня, T Стрілець 8.0m – 10 березня, S Цефея 8.3m – 10 березня, RZ Скорпіона 8.8m – 11 березня, RY Змієносця 8.2m – 11 березня, T Голуба 7.5m – 12 березня, R Лебедя 7.5m – 15 березня, RS Лебедя 7.2m – 18 березень , RT Терезів 9.0m – 20 березня, V Близнюків 8.5m – 21 березня, W Північної Корони 8.5m – 21 березня, Z Стрільця 8.6m – 21 березня, RU Лебедя 8.0m – 24 березня, T Пегаса 8.9m – 27 березня, RR Стрільця 6.8m – 31 березня.

 

Серед основних метеорних потоків 14 березня в максимумі дії виявляться гамма-Норміди (ZHR = 6) із сузір’я Косинець. Це – південний потік зі схиленням радіанта -50 градусів.

 

за матеріалами: http://astronet.ru/