Планети

Червень 2017

 

МеркурійМеркурій переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Овна до 2 червня, переходячи потім до сузір’я Тельця, а 21 червня досягає сузір’я Близнюків. Планета спостерігається на східному обрії на тлі світанку. 21 червня Меркурій проходить верхнє з’єднання з Сонцем і переходить на вечірнє небо. Кутова  відстань від Сонця на початку місяця становить 20 градусів на захід, а після з’єднання збільшується до 10 градусів на схід. Видимий діаметр швидкої планети до верхнього з’єднання зменшується від 6 до 5 кутових секунд при зростаючому блиску від -0,5 m до -2,0 m. Фаза збільшується від 0,7 до 1,0, тобто Меркурій при спостереженні в телескоп видимий як овал, який поступово перетворюється в диск. У травні 2016 року Меркурій пройшов по диску Сонця, а наступне проходження відбудеться 11 листопада 2019 року.

 

ВенераВенера рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Риб, 10 червня переходить в сузір’я Овна, а 28 червня – в сузір’я Тельця, де проведе залишок описуваного періоду. Ранкова Зірка до 3 червня збільшує кутове видалення на схід від Сонця, досягаючи в цей день максимальної західній елонгації 46 градусів. Планета видно на ранковому небі низько над східним горизонтом. У телескоп видно напівдиск планети, який поступово перетворюється в овал. Видимий діаметр Венери зменшується за місяць від 25 до 18,5 “, а фаза збільшується від 0,48 до 0,62 при блиску близько – 4,4m.

 

МарсМарс рухається в одному напрямку з Сонцем сузір’ям Тельця, 5 червня переходячи в сузір’я Близнюків. Планету видно нетривалий час на тлі вечірньої зорі над північно-західним горизонтом, а в середині місяця ховається в променях призахідного Сонця. Блиск планети становить +1,7m, а видимий діаметр становить 3,6″. Марс поступово віддаляється від Землі, а наступна можливість побачити планету поблизу протистояння з’явиться  2018 року. Деталі на поверхні планети в телескоп не видно, оскільки вони мають невеликі видимі розміри і неспокійна атмосфера на обрії. У періоди протистоянь деталі візуально можна спостерігати в інструмент з діаметром об’єктива від 60 мм, і, крім цього, фотографічним способом з подальшою обробкою на комп’ютері.

 

ЮпітерЮпітер переміщається назадній по сузір’ю Діви до 10 червня, а потім переходить до прямого руху. Газовий гігант спостерігається на вечірньому і нічному небі правіше яскравої зірки Спіка. Кутовий діаметр найбільшої планети Сонячної системи зменшується за місяць від 40,8″ до 37,4″ при блиску близько -2m. Диск планети помітний навіть в бінокль, а в невеликий телескоп на поверхні видно смуги і інші деталі. Чотири великих супутника видно вже в бінокль, а в телескоп в умовах хорошої видимості можна спостерігати тіні від супутників на диску планети.

 

СатурнСатурн переміщається назадній по сузір’ю Змієносця. Спостерігати окільцьовану планету можна в нічний час над південним обрієм. 15 червня Сатурн вступає в протистояння з Сонцем. Блиск планети становить 0m при видимому діаметрі близько 18,5″. У невеликий телескоп можна спостерігати кільце і супутник Титан, а також деякі інші найбільш яскраві супутники. Видимі розміри кільця планети становлять в середньому 40х16″ при нахилі до спостерігача 27 градусів.

 

УранУран (5,9m, 3,4″) переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Риб (поблизу зірки омикрон Psc блиском 4,2m). Планету видно на нічному і ранковому небі. Уран, який обертається «на боці», легко знаходиться за допомогою бінокля і пошукової карти, а розгледіти диск Урана допоможе телескоп з об’єктивом від 80 мм в діаметрі зі збільшенням понад 80 крат і прозоре небо. Неозброєним оком планету можна побачити в періоди молодиків на темному чистому небі, але така можливість буде в кінці літа. Супутники Урана мають блиск менш 13m.

 

НептунНептун (7,9m, 2,3″) рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Водолія поблизу зірки лямбда Aqr (3,7m), змінюючи рух на зворотній 16 червня. Планету видно на нічному і ранковому небі. Для пошуків планети знадобиться бінокль і зоряні карти, а диск помітний в телескоп з об’єктивом від 100 мм в діаметрі зі збільшенням понад 100 крат (при прозорому небі). Фотографічним шляхом Нептун можна відобразити найпростішим фотоапаратом з витримкою знімка 10 секунд і більше. Супутники Нептуна мають блиск слабше 13m.

 

Карликова планета Плутон або плутоїд (+ 14m) знаходиться в сузір’ї Стрільця біля кордону з сузір’ям Змії і Щита (поблизу M25) на відстані 32,29 а.о. від Землі. Для візуальних спостережень Плутона необхідний телескоп з діаметром об’єктива від 250 мм і прозоре небо. До планети направляється апарат “Нові Горизонти”.

 

З комет, видимих в червні з території нашої країни, розрахунковий блиск близько 12m і яскравіше будуть мати, принаймні, три комети: Johnson (C / 2015 V2), PANSTARRS (C / 2015 ER61) і P / Tuttle – Giacobini – Kresak (41P). Комета Johnson (C / 2015 V2) переміщається по сузір’ях Волопаса і Діви. Блиск комети становить близько 7m. Небесна мандрівниця PANSTARRS (C / 2015 ER61) переміщається по сузір’ях Риб і Овна, маючи блиск близько 9m. Комета P / Tuttle – Giacobini – Kresak (41P) рухається на південь по сузір’ях Геркулеса, Змієносця, Змії.

Серед астероїдів найяскравішими в червні будуть Веста (8,1m), Церера (8,5m). Веста рухається по сузір’ю Рака і Лева, а Церера – по сузір’я Тельця. Всього в червні блиск 10m перевищать вісім астероїдів.

З відносно яскравих довгоперіодичних змінних зірок максимуму блиску в цьому місяці досягнуті: T Водолія 7,7m – 1 червня, S Близнюків 9,0m – 2 червня, R Кита 8,1m – 3 червня, Z Дельфіна 8,8m – 3 червня, X Дельфіна 9,0m – 6 червня, R Андромеди 6,9m – 9 червня, T Великої Ведмедиці 7,7m – 9 червня, T Цефея 6,0m – 11 червня, R Водолія 6,5m – 14 червня, RT Центавра 9,0m – 17 червня, W Геркулеса 8,3m – 17 червня, U Кассіопеї 8,4m – 21 червня, X Водолія 8,3m – 24 червня, Z Кита 8,9m – 26 червня, Y Персея 8,4m – 26 червня, R Великої Ведмедиці 7,5m – 29 червня, R Змії 6,9m – 29 червня, SV Андромеди и 8,7m – 29 червня, S Орла 8,9m – 30 червня.

Серед основних метеорних потоків 27 червня о 9-й годині за Всесвітнім часом максимуму дії досягнуть Червневі Боотиди (потік змінний, ZHR = 0 – 100). Місяць в період максимуму потоку близький до фази молодика, тому умови спостережень червневих Боотид цього року сприятливі.

 

 

за матеріалами: http://astronet.ru/