Планети

 

Травень 2018

 

МеркурійМеркурій переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Риб до 16 травня, коли перейде в сузір’я Овна. Але тут планета затримається ненадовго і 26 травня перейде в сузір’я Тельця, залишаючись в ньому до кінця місяця. Меркурій видно вранці, але дана ранкова видимість несприятлива для жителів середніх і північних широт. Поступово зближуючись з центральним світилом, Меркурій за місяць зменшить елонгацію від 27 до 7 градусів. Краща видимість планети буде в південних широтах. Видимий діаметр швидкої планети поступово зменшується від 8 до 5 кутових секунд, а фаза збільшується від 0,4 до 1. Це означає, що при спостереженні в телескоп Меркурій буде на початку місяця мати вигляд серпа, що наближається до напівдиска, потім напівдиск, і в кінці місяця буде видно у вигляді овалу, що перетворюється в крихітний диск. Блиск планети поступово збільшується від 0,5 m на початку місяця до -1,5 m в кінці описуваного періоду. У травні 2016 року Меркурій пройшов по диску Сонця, а наступне проходження відбудеться 11 листопада 2019 року.

 
 

ВенераВенера рухається в одному напрямку з Сонцем сузір’ям Тельця, 19 травня перетинаючи кордон із сузір’ям Близнюків. Планета поступово збільшує кутову видалення на схід від Сонця (до 34 градусів до кінця місяця), будучи чудовою прикрасою вечірнього неба. У телескоп спостерігається невеликий білий диск без деталей. Видимий діаметр Венери збільшується від 11″ до 13″, а фаза близька до 0,8 при блиску близько -4 m.

   

МарсМарс переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Стрільця, 15 травня переходячи в сузір’я Козерога. Планета спостерігається в нічні та ранкові години над південно-східним і південним горизонтом у вигляді яскравої червоної зірки, що виділяється на тлі інших зірок. Блиск планети за місяць збільшується від -0,4 m до -1,2 m, а видимий діаметр збільшується від 11,0″ до 15,1″. Починається найбільш сприятливий період видимості загадкової планети. Марс поступово зближується із Землею, а можливість побачити планету поблизу протистояння з’явиться в липні. Деталі на поверхні планети візуально можна спостерігати в інструмент з діаметром об’єктива від 60 мм, і, крім цього, фотографічним способом з подальшою обробкою на комп’ютері.

 

 

ЮпітерЮпітер переміщається назад по сузір’ю Терезів поблизу зірки альфа цього сузір’я. Газовий гігант спостерігається всю ніч, тому що 8 травня проходить протистояння з Сонцем. Кутовий діаметр найбільшої планети Сонячної системи досягає до протистояння 44,8″ при блиску -2,4 m. Диск планети помітний навіть в бінокль, а в невеликий телескоп на поверхні видно смуги і інші деталі. Чотири великих супутника видно вже в бінокль, а в телескоп в умовах хорошої видимості можна спостерігати тіні від супутників на диску планети. 

 

СатурнСатурн переміщається назад по сузір’ю Стрільця. Спостерігати окільцьовану планету можна в другій половині ночі над південно-східним і південним горизонтом. Блиск планети становить +0,2 m при видимому діаметрі близько 18″. У невеликий телескоп можна спостерігати кільце і супутник Титан, а також інші найбільш яскраві супутники. Видимі розміри кільця планети становлять в середньому 40х15″ при нахилі до спостерігача 26 градусів.

 

УранУран (5,9 m, 3,4″) переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Овна поблизу зірки омікрон Psc блискуче 4,2 m. Планета з’явиться на ранковому небі до кінця місяця. У періоди видимості розгледіти диск Урана допоможе телескоп з об’єктивом від 80 мм в діаметрі зі збільшенням понад 80 крат і прозоре небо. Неозброєним оком планету можна побачити в періоди молодиків на темному чистому небі, але така можливість представиться тільки в кінці літа і восени цього року. Супутники Урана мають блиск слабкіше 13 m.

 

НептунНептун (7,9 m, 2,3″) рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Водолія поблизу зірки лямбда Aqr (3,7 m). Планету видно на ранковому небі. Для пошуків найдальшої планети Сонячної системи знадобиться бінокль і зоряні карти, а диск помітний в телескоп з об’єктивом від 100 мм в діаметрі зі збільшенням понад 100 крат (при прозорому небі). Фотографічним шляхом Нептун можна відобразити найпростішим фотоапаратом з витримкою знімка 10 секунд і більше. Супутники Нептуна мають блиск слабкіше 13 m.

 

Карликова планета Плутон або плутоїд (+ 14m) знаходиться в сузір’ї Стрільця біля кордону з сузір’ям Змії і Щита (поблизу M25) на відстані 32,29 а.о. від Землі. Для візуальних спостережень Плутона необхідний телескоп з діаметром об’єктива від 250 мм і прозоре небо. До планети направляється апарат “Нові Горизонти”.

   

 

З комет, видимих ​​в травні з території нашої країни, розрахунковий блиск близько 11 m і яскравіше будуть мати, принаймні, дві комети: PANSTARRS (C / 2016 М1) і PANSTARRS (C / 2016 R2). Перша при блиску близько 10 m рухається по сузір’я Орла і Стрільця. Друга переміщається по сузір’ю Візничого при блиску близько 11 m.

*

Серед астероїдів найяскравішими в травні будуть Церера (8,4 m) – в сузір’ї Рака і Лева і Веста (5,7 m) – в сузір’ї Стрільця. Починається період видимості Вести неозброєним оком в ясні безмісячні ночі.

*

З відносно яскравих довгоперіодичних змінних зірок максимуму блиску в цьому місяці за даними AAVSO досягнуть: T Близнюків 8,7m – 1 травня, RR Змієносця 8,9m – 1 травня, R Печі 8,9m – 2 травня, R Малого Лева 7,1m – 3 травня, S Орла 8,9m – 4 травня, RU Лебедя 8,0m – 4 травня, S Водолія 8,3m – 5 травня, R Пегаса 7,8m – 8 травня, RS Лебедя 7,2m – 9 травня, S Ящірки 8,2m – 9 травня, R Діви 6,9m – 10 травня, RR Терезів 8,6m – 13 травня, X Кіта 8,8m – 14 травня, R Лебедя 7,5m – 15 травня, RR Персея 9,2m – 16 травня, R Трикутника 6,2m – 16 травня, S Малої Ведмедиці 8,4m – 20 травня, SV Андромеди 8,7m – 21 травня, RY Геркулеса 9,0m – 25 травня, S Секстанта 9,1m – 27 травня, RT Лебедя 7,3m – 29 травня, W Ліри 7,9m – 30 травня, RY Змієносця 8,2m – 30 травня, R Змієносця 7,6m – 31 травня, U Мікроскопа 8,8m – 31 травня.

*

Серед основних метеорних потоків 6 травня максимуму дії досягнуть ета-Аквариди (ZHR = 40) із сузір’я Водолія. Місяць в період максимуму цього потоку має фазу, близьку до останньої чверті, тому умови спостережень потоку будуть визначатися впливом нічного світила.

 

за матеріалами: http://astronet.ru/