Планети

Вересень 2017

  МеркурійМеркурій переміщається назад по сузір'ю Лева, а 4 вересня змінює напрямок руху  на прямий, прямуючи до сузір'я Діви, куди перейде 26 вересня. Планета спостерігається біля східного горизонту на тлі ранкової зорі, і ця видимість є кращою ранковою в 2017 році. На початку місяця швидка планета знаходиться в 9 градусах на захід від Сонця, але швидко збільшує елонгацію, досягаючи максимальної (18 градусів) 12 вересня. В цей час Меркурій видно більше години на ранковому небі. Потім швидка планета зменшує елонгацію і до кінця місяця втрачається в променях вранішнього Сонця. Видимий діаметр Меркурія протягом місяця зменшується від 10 до 5 кутових секунд при зростаючому блиску від + 4m до -1,3m. Фаза збільшується від 0,05 до 0,95, тобто Меркурій (при спостереженні в телескоп) представляє з себе серп, перетворюється до максимальної елонгації в напівдиск, а потім - в овал, який зменшується в діаметрі. У травні 2016 року Меркурій пройшов по диску Сонця, а наступне проходження відбудеться 11 листопада 2019 року.
  ВенераВенера рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Рака, а 10 вересня переходить в сузір'я Лева, де проведе залишок описуваного періоду. 20 вересня планета пройде в півградуси північніше Регула. Ранкова Зірка поступово зменшує кутову видалення на захід від Сонця, і до кінця місяця елонгація Венери зміниться від 32 до 25 градусів. У телескоп планета спостерігається у вигляді невеликого білого овалу. Відомий діаметр Венери зменшується від 12 "до 11", а фаза збільшується від 0,83 до 0,90 при блиску близько -4m.
МарсМарс переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Лева. 5 вересня проходячи в 0,7 гр. на північ від Регула. Планета має ранкову видимість і видна в променях вранішнього Сонця. Блиск Марса має значення + 1,7m, а видимий діаметр - 3,5 ". Планета поступово наближається до Землі, а можливість побачити планету поблизу протистояння з'явиться влітку наступного року. Деталі на поверхні планети (великі) візуально можна спостерігати в інструмент з діаметром об'єктива від 60 мм, і, крім цього, фотографічним способом з подальшою обробкою на комп'ютері.
ЮпітерЮпітер переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Діви, поступово зближуючись з яскравою зіркою Спіка цього сузір'я (до 3 градусів в середині місяця). Газовий гігант спостерігається у вечірній час над південно-західним горизонтом на початку місяця, а потім ховається в променях призахідного Сонця. Кутовий діаметр найбільшої планети Сонячної системи зменшується від 32,3 "до 31,0" при блиску близько -1,6m. Диск планети помітний навіть в бінокль, а в невеликий телескоп на поверхні видно смуги і інші деталі. Чотири великих супутника видно вже в бінокль, а в телескоп в умовах хорошої видимості можна спостерігати тіні від супутників на диску планети.
СатурнСатурн переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір'ю Змієносця (поблизу зірки тета з блиском 3,2m). Спостерігати окільцьовану планету можна у вечірній час над південно-західним горизонтом (близько двох годин в середніх широтах). Блиск планети зменшується від + 0,4m до + 0,5m при видимому діаметрі, мають значення близько 17 ". У невеликий телескоп можна спостерігати кільце і супутник Титан, а також інші найбільш яскраві супутники. Видимі розміри кільця планети становлять в середньому 40х16 "при нахилі до спостерігача 27 градусів.
УранУран (5,9m, 3,4 ") рухається назад по сузір'ю Риб (поблизу зірки омикрон Psc блиском 4,2m). Планету видно на нічному і ранковому небі при тривалості видимості близько 9 годин. Уран, який обертається «на боці», легко виявляється за допомогою бінокля і пошукових карт, а розгледіти диск Урана допоможе телескоп від 80 мм в діаметрі зі збільшенням понад 80 крат і прозоре небо. Неозброєним оком планету можна побачити в періоди молодиків на темному чистому небі, і така можливість буде в другій половині місяця. Супутники Урану мають блиск слабкіше 13m
НептунНептун (7,9m, 2,3 ") рухається назад по сузір'ю Водолія поблизу зірки лямбда Aqr (3,7m), 5 вересня досягаючи протистояння з Сонцем. Планету видно всю ніч при тривалості видимості близько 9 годин. Для пошуків планети знадобиться бінокль і зоряні карти, а диск помітний в телескоп від 100 мм в діаметрі зі збільшенням понад 100 крат (при прозорому небі). Фотографічним шляхом Нептун можна відобразити найпростішим фотоапаратом з витримкою знімка 10 секунд і більше. Супутники Нептуна мають блиск слабкіше 13m.
Карликова планета Плутон або плутоїд (+ 14m) знаходиться в сузір'ї Стрільця біля кордону з сузір'ям Змії і Щита (поблизу M25) на відстані 32,29 а.о. від Землі. Для візуальних спостережень Плутона необхідний телескоп з діаметром об'єктива від 250 мм і прозоре небо. До планети направляється апарат "Нові Горизонти".
З комет, видимих ​​у вересні з території нашої країни, розрахунковий блиск близько 12m і яскравіше будуть мати, принаймні, дві комети: C / 2017 O1 і PANSTARRS (C / 2015 ER61). Блиск обох комет складає близько 10m. Небесна мандрівниця PANSTARRS (C / 2015 ER61) також, як і C / 2017 O1 знаходиться в сузір'ї Тельця недалеко від Плеяд.
Серед астероїдів найяскравішими у вересні будуть Веста (7,8m) і Ірида (7,6m). Веста рухається по сузір'ю Діви, але близько до Сонця, тому її спостереження незадовільні. Ірида переміщається по сузір'ю Овна, наближаючись до свого протистояння з Сонцем. Всього у вересні блиск 10m перевищать шість астероїдів.
З відносно яскравих долгоперіодіческіх змінних зірок максимуму блиску в цьому місяці  досягнуто: W Кассіопеї 8,8m - 2 вересня, U Малого Пса 8,8m - 4 вересня, S Компаса 9,0m - 7 вересня, RT Скорпіона 8,2m - 7 вересня, S Великої Ведмедиці 7,8m - 8 вересня, S Ящірки 8,2m - 9 вересня, R Жирафа 8,3m - 17 вересня, R Рисі 7,9m - 18 вересня, Z Змієносця 8,1m - 19 вересня, S Пегаса 8,0m - 19 вересня, V Північної Корони 7,5m - 20 вересня, RR Орла 9,0m - 21 вересня, S Змії 8,7m - 23 вересня, X Жирафа 8, 1m - 24 вересня, X Близнюків 8,2m - 24 вересня, RU Г Еркулес 8,0m - 28 вересня, SS Змієносця 8,7m - 29 вересня, RT Орла 8,4m - 29 вересня, W Орла 8,3m - 30 вересня.
Серед основних метеорних потоків в 1 вересня в 2 години по всесвітнім часом пік максимуму буде у потоку Ауригіди із сузір'я Візничого (ZHR = 6). 9 вересня в 20 годин за всесвітнім часом максимуму дії досягнуть Вересневі епсилон- Персеїди (ZHR = 5). Місяць в період максимуму потоків буде близько фази повні, тому умови спостережень метеорів обмежуватимуться впливом нічного світила.

 

за матеріалами: http://astronet.ru/