Планети

 

Березень 2018

 

МеркурійМеркурій переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Водолія до 2 березня, переходячи потім в сузір’я Риб і залишаючись в ньому до кінця місяця. 22 березня Меркурій змінить прямий рух на зворотній. Весь місяць планета знаходиться на вечірньому небі поблизу Венери. Поступово віддаляючись від центрального світила, Меркурій 15 березня досягне вечірньої елонгації (кращої в 2018 році). Видимий діаметр швидкої планети поступово збільшується від 5 до 10 кутових секунд, а фаза зменшується від 0,9 до 0,0. Це означає, що при спостереженні в телескоп Меркурій буде на початку місяця мати вигляд овалу, в середині – вид напівдиска, а потім до кінця місяця – вид серпа. Блиск планети поступово зменшується від -1,5m на початку місяця до + 4m в кінці описуваного періоду. У травні 2016 року Меркурій пройшов по диску Сонця, а наступне проходження відбудеться 11 листопада 2019 року.

 
 

ВенераВенера рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Водолія, 3 березня переходячи в сузір’я Риб, 12-14 березня побувавши в сузір’ї Кита, 14 березня знову перейде в сузір’я Риб до 30 березня, коли перетне кордон сузір’я Овна. Вечірня зірка поступово збільшує кутове видалення на схід від Сонця (до 20 градусів) до кінця місяця, все яскравіше сяючи на тлі вечірньої зорі (поблизу Меркурія). У телескоп спостерігається невеликий білий диск без деталей. Видимий діаметр Венери становить понад 10″, а фаза близька до 1,0 при блиску -4m.

   

МарсМарс переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Змієносця, 11 березня переходячи в сузір’я Стрільця. Планета спостерігається в нічні та ранкові години над південно-східним і південним горизонтом. Блиск планети за місяць збільшується від +0,8m до +0,3m, а видимий діаметр збільшується від 6,6″ до 8,4″. Марс поступово зближується із Землею, а можливість побачити планету поблизу протистояння з’явиться в липні. Деталі на поверхні планети (великі) візуально можна спостерігати в інструмент з діаметром об’єктива від 60 мм, і, крім цього, фотографічним способом з подальшою обробкою на комп’ютері.

 

 

ЮпітерЮпітер переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Терезів поблизу зірки альфа цього сузір’я. Газовий гігант спостерігається на ранковому і нічному небі більше шести годин. Кутовий діаметр найбільшої планети Сонячної системи збільшується за місяць від 39″ до 42,5″ при блиску яскравіше -2m. Диск планети помітний навіть в бінокль, а в невеликий телескоп на поверхні видно смуги і інші деталі. Чотири великих супутники видно вже в бінокль, а в телескоп в умовах хорошої видимості можна спостерігати тіні від супутників на диску планети.

 

СатурнСатурн переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Стрільця. Спостерігати окільцьовану планету можна в ранкові години над південно-східним горизонтом. Блиск планети становить + 0,5m при видимому діаметрі, що перевищує 16 “. У невеликий телескоп можна спостерігати кільце і супутник Титан, а також інші найбільш яскраві супутники. Видимі розміри кільця планети становлять в середньому 40х15” при нахилі до спостерігача 26 градусів.

 

УранУран (5,9m, 3,4″) переміщається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Риб поблизу зірки омікрон Psc блискуче 4,2m. Планету видно на вечірньому небі. Уран, який обертається «на боці», легко виявляється за допомогою бінокля і пошукових карт, а розгледіти диск Урану допоможе телескоп від 80 мм в діаметрі зі збільшенням понад 80 крат і прозоре небо. Неозброєним оком планету можна побачити в періоди молодиків на темному чистому небі, але така можливість представиться тільки восени цього року. Супутники Урану мають блиск слабкіше 13m.

 

НептунНептун (7,9m, 2,3″) рухається в одному напрямку з Сонцем по сузір’ю Водолія поблизу зірки лямбда Aqr (3,7m). Планета закінчила вечірню видимість і пройде з’єднання з Сонцем 4 березня. На ранковому небі Нептун з’явиться в кінці місяця. Для пошуків найдальшої планети Сонячної системи знадобиться бінокль і зоряні карти в Астрономічній календарі на 2018 рік, а диск помітний в телескоп від 100 мм в діаметрі зі збільшенням понад 100 крат (при прозорому небі). Фотографічним шляхом Нептун можна відобразити найпростішим фотоапаратом з витримкою знімка 10 секунд і більше. Супутники Нептуну мають блиск слабкіше 13m.

 

Карликова планета Плутон або плутоїд (+ 14m) знаходиться в сузір’ї Стрільця біля кордону з сузір’ям Змії і Щита (поблизу M25) на відстані 32,29 а.о. від Землі. Для візуальних спостережень Плутона необхідний телескоп з діаметром об’єктива від 250 мм і прозоре небо. До планети направляється апарат “Нові Горизонти”.

   

 

З комет, видимих ​​в березні з території нашої країни, розрахунковий блиск близько 11m і яскравіше будуть мати, принаймні, три комети: PANSTARRS (C / 2016 М1), PANSTARRS (C / 2016 R2) і Heinze (C / 2017 T1) . Перша при блиску близько 11m рухається по сузір’ю Орла. Друга переміщається по сузір’ю Тельця і ​​Персея при блиску слабкіше 11m. Блиск третьої комети становить також близько 11m, а переміщається вона по сузір’ю Пегаса.

Серед астероїдів найяскравішими в березні будуть Церера (7,3m) – в сузір’ї Рака і Веста (7,1m) – в сузір’ї Змієносця і Стрільця.

З відносно яскравих довгоперіодичних змінних зірок максимуму блиску в цьому місяці за даними AAVSO досягнуто: Y Персея 8,4m – 1 березня, R Персея 8,7m – 1 березня, RR Стрільця 6,8m – 4 березня, W Андромеди 7,4m – 5 березня, ST Стрільця 9,0m – 8 березня, S Малого Пса 7,5m – 9 березня, V Рака 7,9m – 11 березня, X Дельфіна 9,0m – 11 березня, RT Центавра 9,0m – 12 березня, S Мікроскопа 9,0m – 15 березня, V Пегаса 8,7m – 17 березня, W Візничого 9,2m – 18 березня, R Тельця 8,6m – 19 березня, X Єдинорога 7,4m – 19 березня, R Льва 5,8m – 19 березня, W Геркулеса 8,3m – 19 березня, X Гідри 8,4m – 20 березня, U Кассіопеї 8,4m – 21 березня, SS Змієносця 8,7m – 21 березня, S Компаса 9,0m – 26 ма рота, X Змієносця 6,8m – 26 березня, Y Дракона 9,2m – 28 березня, S Близнюків 9,0m – 29 березня.

Серед основних метеорних потоків 14 березня в максимумі дії виявляться гамма-Норміди (ZHR = 6) із сузір’я Косинець. Це – південний потік з відміною радіанта -50 градусів.

 

за матеріалами: http://astronet.ru/